Nascot Wood Infant & Nursery School
Nascot Wood Road
Watford
Hertfordshire
WD17 4YT
Tel:01923 239653
admin@nascotwoodinfants.herts.sch.uk
July 22 2016

Governors

admin

Governing Body 2020/2021 Academic Year

Mrs Angela BasitMr Patrick Sidhom
Chair of GovernorsVice Chair/Chair of Resources Committee
Local Authority

Nominated by LA and appointed by Governing Body

First appointed on 31 January 2015
Co-opted Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 20 Oct 2016
Mr Tom PreestMrs Nahid Abubacar
Parent Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 24 May 2018
Parent Governor

Elected by parents

First appointed on 23 Oct 2020
Mr Neil KellettMr Greg Longmore
Co-opted Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 11 Jul 2017
Co-opted Governor/Chair of Curriculum Committee

Appointed by Governing Body

First appointed on 20 Oct 2016
Mrs Stephanie GouMr Steven Chan
Co-opted Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 5 Feb 2018
Co-opted Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 2 Dec 2020
Miss Pam ScraggMrs Jean Brooks
Staff Governor (Headteacher)

Ex-officio by virtue of office as headteacher

First appointed on 1 September 2005
Staff Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 22 Jan 2018
Mr Ben SwainMr Gareth Rumsey
Associate Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 18 Sep 2017
Associate Governor

Appointed by Governing Body

First appointed on 16 Sep 2019
Former Governors (left within last 12 months)
Mr Roger Hunter (Co-opted Governor to 15 October 2020)
Mrs Jenny Sullivan (Co-opted Governor to 20 July)
Mrs Ashrina Palmer (Co-opted Governor to 29 November 2019)